Ostrzej widzieć.
Fotoreportaże „itd”
1960–1990

27 października 2020 5 września 2021
Autor / Kurator: Katarzyna Madoń-Mitzner, Krzysztof Wójcik

Fotoreportaż z poprawczaka dla dziewcząt, wizyta uzdrowiciela Clive’a Harrisa, wielkanocny obyczaj palenia Judasza, zlot hippisów pod Jasną Górą, festiwal w Jarocinie, budowa Kopalni Węgla Kamiennego „Bogdanka”, życie Romów z bliska i wiele innych tematów. Trzy dekady życia Polaków w PRL-u zapisane na dokumentalnych fotografiach – na wystawie „Ostrzej widzieć” znalazło się około dwustu zdjęć wybitnych fotoreporterów współpracujących z czasopismem studenckim „itd”.

„Itd” było pismem poświęconym kulturze oraz tematom społecznym i obyczajowym wydawanym przez Zrzeszenie Studentów Polskich. Pomiędzy październikiem 1960 a majem 1990 roku ukazało się 1513 numerów — najpierw „itd. Ilustrowanego magazynu studenckiego”, potem „itd. Magazynu”, a na koniec „itd. Tygodnika studenckiego”. Ważną rolę odgrywała w nim szata graficzna, a zwłaszcza fotografia — w każdym bez wyjątku wydaniu publikowano fotoreportaż. 

Wystawa towarzyszy obchodom 60-lecia „itd” i zobaczymy na niej wybrane prace dwudziestu fotoreporterów. Wśród autorów zdjęć znalazły się nazwiska tych, którzy wywarli ogromny wpływ na polską powojenną fotografię prasową. Są to: Krzysztof Barański, Andrzej Baturo, Sławek Biegański, Dorota Bilska, Stanisław Ciok, Adam Hayder, Andrzej Kiełbowicz, Witold Kuliński, Jan Michlewski, Maciej Musiał, Anna Musiałówna, Sławomir Olzacki, Maciej Osiecki, Krzysztof Pawela, Włodzimierz Pniewski, Andrzej Polec, Janusz Sobolewski, Jacek Wcisło, Krzysztof Wojciewski i Krzysztof Wójcik. Zobaczymy także portrety Krzysztofa Gierałtowskiego. 

„Robili świetne zdjęcia, rozumieli kontekst wydarzenia, wagę tematu, dostrzegali absurdy życia w PRL i potrafili je pokazać. Jeździli na prowincję, gdzie już samo pismo o współpracy z gazetą, otwierało drzwi fabryk i prywatnych domów. Zwykle po przełamaniu pierwszych lodów mogli do woli podglądać i fotografować prawdę o życiu tamtej, często smutnej i szarej, ale autentycznej Polski” — mówi kurator wystawy Krzysztof Wójcik, w przeszłości także fotoreporter „itd”. 

Poza reportażami na wystawie pokażemy portrety fotografów, rozkładówki czasopisma oraz materiały archiwalne. Z jednej strony to opowieść o zmieniającym się kraju i codzienności Polaków, z drugiej — zapis pracy dwóch pokoleń fotoreporterów. To właśnie oni starali się widzieć ostrzej, podejmować ważną tematykę społeczną i przemilczane tematy niewygodne dla władzy. Dziś te zdjęcia określa się mianem fotografii socjologicznej. 

„Nigdy po roku 1990 fotoreportaż nie odgrywał już w Polsce takiej roli jak w szarych czasach PRL. Wbrew intencjom władzy i wszelkim przeciwnościom fotoreporterzy „itd” stworzyli kapitalny fotograficzny dokument tamtych czasów” — dodaje Krzysztof Wójcik. 

wirtualny spacer po wystawie itd

Dokumentacja wystawy

Oprowadzanie po wystawie

Album towarzyszący wystawie

Ostrzej widzieć. Fotoreportaż w „itd” 1960–1990

Koncepcja i wybór zdjęć: Krzysztof Wójcik, Katarzyna Madoń-Mitzner
Projekt graficzny: Małgorzata Stolińska
Wydawca: Dom Spotkań z Historią
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2020
Ilość stron: 228
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-66068-22-3
EAN: 9788366068223
Format: 260×220 mm
Wersja językowa: polsko-angielska

Napisali o wystawie

fototapeta.art.pl

Dom Spotkań z Historią świętuje 60 rocznicę powstania pisma ITD bardzo ciekawym pokazem, który przypomina ten zasłużony dla polskiej fotografii tygodnik, istniejący przez trzy dekady w latach 1960–1990. W tym czasie ukazało się 1513 numerów a typograficzna formuła pisma, która zmieniała się nieznacznie kilka razy (głównie poprzez zmniejszanie formatu) pozwalała na drukowanie fotografii z pozycji równorzędnej do tekstu.

ITD skupiało autorów młodszego pokolenia i było zaadresowane głównie do studentów i tzw. młodej inteligencji. Od samego początku skupiło grono bardzo ambitnych fotografów. Toteż oni szybko się zorientowali, że mają w tym tygodniku znaczenie szersze możliwości publikowania swoich zdjęć, niż w oficjalnej prasie głównego nurtu. Ale to w latach 70. odnotowano w ITD największą ilość interwencji cenzorskich (poza Tygodnikiem Powszechnym). Na łamach ITD poruszane były trudne, niekiedy wybielane przez władze tematy społeczne, fotografowie przywozili gorące tematy z całego kraju, przenikali skutecznie w codzienne życie nie tylko miast, wielkich propagandowych budów socjalizmu ale i zwykłej prowincji.

Wokół Faktu

Nie mogliśmy więc pominąć perełki, jaką jest „Ostrzej widzieć”. Zbiór zdjęć fotoreporterów, którzy współpracowali z pismem „ITD” został opracowany przez Krzysztofa Wójcika i Katarzynę Madoń-Mitzner. Pokazuje życie Polaków w trzech dekadach PRL-u: od 1960 do 1990 roku.

Zdjęcia są niezwykłe. Każde z nich stanowi pole do refleksji i przywołuje inne wydarzenia, smaczki, absurdy i słodko-gorzkie wspomnienia z minionego ustroju.

Wystawy

Księgarnia

Katalogi, albumy, opracowania, w których pojawiają się obiekty z wystaw dostępne w naszej księgarni
zakupy online

Księgarnia XX wieku
ul. Karowa 20
00-324 Warszawa

Godziny otwarcia:
od wtorku do piątku 12:00–20:00
w sobotę i niedzielę 12:00–20:00

tel.: 22 255-05-02
e-mail: ksiegarnia@dsh.waw.pl