Świat Sławnego. Warszawa, Polska, Europa lat pięćdziesiątych na zdjęciach Władysława Sławnego

28 listopada 2012 31 marca 2013
Autor / Kurator: Katarzyna Madoń-Mitzner

Władysław Sławny, wybitny twórca polskiej powojennej fotografii prasowej nigdy nie miał wystawy indywidualnej ani albumu, chociaż wśród zawodowych fotografów jest on znany jako „ojciec” polskiego powojennego fotoreportażu. Jesteśmy przekonani, że jego dorobek wart jest takiej prezentacji.
Władysław Sławny (1907-1991) to wybitny, a dziś już zapomniany fotograf prasowy, który w znaczący sposób wpłynął na kształt polskiej szkoły fotoreportażu. W latach 1950-57 współtworzył tygodnik „Świat”, kierując jego działem fotograficznym. Po wielu latach pracy w Paryżu, Sławny znakomicie się orientował w zachodniej szkole fotoreportażu, której poziom wyznaczały czasopisma „Life” i „Paris Match”, dzięki czemu w tygodniku zaczęły ukazywać się zdjęcia nie ustępujące światowej sztuce fotoreportażu. Archiwum „Świata” i wiele zdjęć Sławnego przepadło, ale część jego fotograficznej spuścizny zachowała się w Paryżu w zbiorach rodzinnych. Dzięki współpracy z synami Sławnego – których odnaleźliśmy we Francji – oraz z Polską Agencją Fotografów FORUM, udało się zdigitalizować zachowane zdjęcia. Na wystawie przedstawiamy wybrane fotografie z lat 50. Wśród prezentowanych prac będzie można obejrzeć zarówno charakterystyczne dla epoki świadectwa codzienności jak fotoreportaż z Nowej Huty czy z balu w PGR, jak i zapisy przełomowych dla dekady momentów, w tym z pogrzebu Bieruta czy wydarzeń października 1956 roku.

Wernisaż

Wystawa

Wydawnictwo

Świat Sławnego. Warszawa, Polska, Europa w latach 50.

Władysław Sławny (1907–1991) to wybitny, a dziś już zapomniany polski fotograf prasowy, który w latach 1950-57 współtworzył tygodnik „Świat”, kierując jego działem fotograficznym. Te obrazy z lat 50. tworzą Świat Sławnego

Sławny propagował sztukę fotoreportażu i sam aktywnie działał na tym polu, czerpiąc również inspiracje z magazynów „Life” czy „Paris Match”. Archiwum „Świata” i wiele zdjęć Sławnego przepadło, ale część jego spuścizny zachowała się w Paryżu w archiwum rodzinnym. Fotografował zarówno polityków i oficjalne wydarzenia, jak i zwyczajnych ludzi i życie codzienne w Warszawie, na prowincji, ale także w NRD, Holandii, Jugosławii, Związku Radzieckim.

Wystawy

Księgarnia

Katalogi, albumy, opracowania, w których pojawiają się obiekty z wystaw dostępne w naszej księgarni
zakupy online

Księgarnia XX wieku
ul. Karowa 20
00-324 Warszawa

Godziny otwarcia:
od wtorku do piątku 12:00–20:00
w sobotę i niedzielę 12:00–20:00

tel.: 22 255-05-02
e-mail: ksiegarnia@dsh.waw.pl