Inside Poland. Marian Schmidt. Fotografie

21 kwietnia 2017 18 czerwca 2017
Autor / Kurator: Marian Schmidt

Wystawa Inside Poland. Marian Schmidt. Fotografie prezentuje ponad 100 zdjęć Mariana Schmidta, wybitnego fotografa i pedagoga, które wykonał podczas swych podróży po Polsce od połowy lat 70.
Są to fotografie z reporterskich cykli z lat 70., kilkanaście współczesnych zdjęć z Polski, a także wysublimowane, ponadczasowe fotografie oraz zdjęcia z rodzinnego archiwum artysty. Czarno-białe fotografie przywołują klimat PRL-u i pokazują zmiany, jakie zaszły w naszym kraju w minionych dekadach. Nie są to jednak zwyczajne zdjęcia dokumentalne; autor, utrwalając ówczesną rzeczywistość, tworzy jednocześnie własną opowieść o życiu i kondycji człowieka. Malarskie kadry wywołują w widzach różne emocje: radość, smutek, zdziwienie, melancholię. To fotografia przepełniona głębokim humanizmem. „Gdy fotografuję, wyłączam się z rzeczywistości codziennej, która mnie otacza, wchodzę w inny wymiar, inną rzeczywistość – mówi Marian Schmidt. – Staram się uchwycić moment, w którym coś dzieje się we wnętrzu człowieka, szukam emocji i wtedy naciskam spust migawki. Ten stan określam jako intensywny moment. Wyczuwam relacje między elementami obrazu – modelem i jego otoczeniem. Na zdjęciach unikam bałaganu, ponieważ chcę, by moje kompozycje były malarskie”.

Fotograf ma na swoim koncie ponad sześćdziesiąt prestiżowych wystaw fotograficznych m. in. w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie, Tokio, Zurychu, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, a także w rodzinnym Żyrardowie. Jego fotografie znajdują się m.in. w zbiorach: paryskiej firmy Kodak-Pathé, Biblioteki Narodowej Paryżu, Biblioteki Historii Współczesnej w Paryżu, belgijskim Muzeum Fotografii w Charleroi, Muzeum Folkwang w Essen, Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz w licznych kolekcjach prywatnych.
Biografia artysty oraz spotkania z wybitnymi osobowościami świata nauki i sztuki miały duży wpływ na jego sposób patrzenia na świat oraz twórczość. Urodził się w Żyrardowie w 1945 roku, dwa tygodnie przed końcem wojny, gdzie wówczas przebywali jego rodzice, ocaleni z warszawskiego getta. W rok po wojnie rodzina wyjechała do Francji, a stamtąd do Wenezueli, gdzie Marian Schmidt spędził dzieciństwo, żyjąc w dwóch odmiennych światach i kulturach; zawsze czuł się blisko związany z polskością. Studiował matematykę na prestiżowym Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i uzyskał doktorat z matematyki na Uniwersytecie Brandeis, jednak dla filmu i fotografii porzucił świetnie zapowiadającą się karierę naukowca. Poznał wtedy m.in. Jiddu Krishnamurtiego, który wywarł znaczny wpływ na jego rozwój duchowy i sposób odczuwania świata. Wiele podróżował po świecie.
W 1974 roku, po raz pierwszy od 28 lat przyjechał do Polski. W 1975 roku pracował jako asystenta reżysera w zespole filmowym „Kadr” Jerzego Kawalerowicza, poznał wiele osób ze środowiska filmowego i teatralnego. Współpracował także z licznymi pismami, (m.in. „Perspektywy”, „ITD”, „Szpilki”, „Zwierciadło”, „Kino”, „Teatr”) oraz robił zdjęcia reklamowe. Jednocześnie pracował nad stworzeniem albumu socjologicznego o Polsce, fotografując życie codzienne oraz różne wydarzenia społeczno-polityczne. Kolekcja zdjęć, która powstała od 1974 do 1978 roku, to z jednej strony zdjęcia reportażowe o tematyce socjologicznej, religijnej i politycznej (kopalnie, fabryki, PGR-y, peerelowski sejm, pierwszomajowe pochody, procesje religijne, sceny z życia miast i wsi, przywódcy polityczni) z drugiej – wysublimowane, ekspresyjne kadry, które same w sobie mają ogromną wymowę, niezależnie od wydarzenia i miejsca, gdzie je wykonano.
Dzięki zdjęciom z Polski, fotograf dostał się do dwóch prestiżowych agencji fotograficznych: Black Star w Nowym Jorku i Rapho w Paryżu, dla której pracowali wtedy wybitni fotografowie: Édouard Boubat, Robert Doisneau i Willy Ronis. W 1980 roku Marian Schmidt osiedlił się w Paryżu. Uczył się fenomenologii muzyki u słynnego dyrygenta Sergiu Celibidache. Kilkanaście lat później powrócił na stałe do Polski razem z rodziną. Jest wykładowcą i dyrektorem Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej, gdzie uczy fenomenologii obrazu, transcendencji w sztuce i fotografii ekspresyjnej. Wykładał na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i w łódzkiej Szkole Filmowej, gdzie w 2002 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej fotografia. Jest autorem albumów, m.in. „Hommes de science: 28 portraits” (Paryż 1990), „Marian Schmidt” (Paryż, 1994), „Niecodzienne rozmowy z ks. Janem Twardowskim” (Warszawa, 2000).

Partnerzy: Warszawska Szkoła Fotografii i Grafiki Projektowej, Foto-Grafika, Medikon, Canon

Wystawa

Wernisaż

Opinie

Wystawa „Inside Poland. Marian Schmidt. Fotografie”

Na wystawie zaprezentowanych zostanie sto zdjęć wybitnego fotografa i pedagoga Mariana Schmidta, które wykonał podczas podróży po Polsce od połowy lat 70. Są to fotografie z reporterskich cykli z lat 70., kilkanaście współczesnych zdjęć z Polski, oraz ponadczasowe fotografie z rodzinnego archiwum artysty.

Szukam emocji i wtedy naciskam spust migawki - Marian Schmidt

Dom Spotkań z Historią zaprasza na wernisaż wystawy Inside Poland. Marian Schmidt. Czarno-białe fotografie przywołują klimat PRL-u i pokazują zmiany, jakie zaszły w naszym kraju w minionych dekadach.

Wydawnictwo

Inside Poland Marian Schmitd. Fotografie / Photographs

„Inside Poland” to wybór przeszło stu prac znanego i cenionego fotografa oraz pedagoga Mariana Schmidta, prezentowanych wcześniej na wystawie w Domu Spotkań z Historią. Większość zdjęć pochodzi z lat 1974–1978 i stanowi interesujące świadectwo epoki Gierka. Inne, powstałe w kolejnych dziesięcioleciach, znakomicie uzupełniają ten zbiór.

Wystawy

Księgarnia

Katalogi, albumy, opracowania, w których pojawiają się obiekty z wystaw dostępne w naszej księgarni
zakupy online

Księgarnia XX wieku
ul. Karowa 20
00-324 Warszawa

Godziny otwarcia:
od wtorku do piątku 12:00–20:00
w sobotę i niedzielę 12:00–20:00

tel.: 22 255-05-02
e-mail: ksiegarnia@dsh.waw.pl