Gabriel Narutowicz, pierwszy prezydent niepodległej Rzeczpospolitej jest postacią ze wszech miar zapomnianą. Nie udało mu się na stałe osiąść w zbiorowej pamięci. Jeśli o nim pamiętamy, to jako o ofierze pierwszego w historii ”królobójstwa” – zamordowany w Zachęcie przez fanatycznego prawicowca Eligiusza Niewiadomskiego nie miał okazji zaprezentować się jako głowa młodego państwa.
Naszą wystawą staramy się przypomnieć postać Gabriela Narutowicza i zwrócić uwagę na zapomniane a interesujące fragmenty jego życiorysu. I choć życie prezydenta kończy się dramatycznie i przedwcześnie, to nie wyłącznie na morderstwie się skupiamy. Przypominamy o prawdziwym człowieku z krwi i kości, o naukowcu, konstruktorze, ojcu i mężu. W końcu o polityku, który mimo rozwijającej się w Szwajcarii kariery postanawia wrócić do Polski i dołożyć wszelkich starań, by zbudować ją po ponad wieku nieistnienia.
Chcemy diametralnie odwrócić narrację prawicowej prasy z czasów tragicznego grudnia 1922 roku i krzyknąć: głośniej nad tą trumną!
organizator: Dom Spotkań z Historią
kurator: Marcin Matuszewski
projekt graficzny: Zofia Janina Borysiewicz, Ola Jasionowska
redakcja: Adam Safaryjski
współpraca: Katarzyna Madoń-Mitzner, Julia Libera oraz Dariusz Krajewski
produkcja: Olga Pigłowska
korekta: Urszula Drabińska
przygotowanie zdjęć do druku: Tomasz Kubaczyk