Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek

30 września 2021 27 lutego 2022
Autor / Kurator: Monika Szewczyk-Wittek

Wystawa „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” towarzyszy książce pod tym samym tytułem, którą wydaliśmy w czerwcu tego roku. Jest jednocześnie jej uzupełnieniem. Ekspozycję tworzy niemal 150 zdjęć trzynastu fotografek, w tym bohaterek książki: Anny Beaty Bohdziewicz, Anny Marii Brzezińskiej, Iwony Burdzanowskiej, Joanny Helander, Marzeny Hmielewicz, Anny Michalak-Pawłowskiej, Anny Musiałówny, Anny Pietuszko-Wdowińskiej, Agnieszki Sadowskiej i Mai Sokołowskiej oraz Anny Białej, Małgorzaty Kujawki i Anny Łoś.
W latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych te polskie fotografki często były jedynymi kobietami w męskich zespołach lub pracowały w pojedynkę. Od 30 września wspólnie z kuratorką Moniką Szewczyk-Wittek zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na wystawę, która przypomina ich historie i fotografie.
Autorki pokazywanych zdjęć zajmowały się fotografią różnego rodzaju. Pracowały także jako fotoedytorki czy były szefowymi działów fotograficznych w redakcjach dzienników. Publikowały w cenionych polskich i zagranicznych tytułach prasowych, prezentowały zdjęcia w albumach i na wystawach. Dla wielu z nich fotografia jest sposobem na życie.

Jak mówi Monika Szewczyk-Wittek: „Zależało mi na tym, aby przypomnieć czas zdjęć analogowych. Współczesne fotografki, których jest na szczęście coraz więcej, posługują się różnymi narzędziami promocji i komunikacji własnej pracy. Fotografie wykonane cyfrowo w ciągu zaledwie kilku chwil może zobaczyć każdy chętny w dowolnym miejscu na świecie. Autorki zdjęć prezentowanych na wystawie pracowały w zupełnie innej rzeczywistości, gdy proces powstawania zdjęć był bardzo pracochłonny. Wspólnie z bohaterkami wybierałam fotografie zarówno już publikowane, jak i niepokazywane wcześniej. Większość autorek nigdy nie zdigitalizowała w całości swojego dorobku. Kilka z nich — jak Maja Sokołowska, Agnieszka Sadowska czy Anna Pietuszko-Wdowińska — bezpowrotnie straciły część swoich zbiorów. Niektóre nie mają pełnego dostępu do swoich archiwów z tamtych lat. Stąd wybór zdjęć na wystawę miał swoje ograniczenia. Podczas pracy nad wystawą stawiałam sobie wiele pytań. Najważniejsze z nich to, czy fotografie z tamtych lat przetrwały próbę czasu? Czego możemy się nauczyć od fotografek, które są bohaterkami wystawy?”.
Ekspozycja jest przekrojowym spojrzeniem na polską fotografię od lat 70. do 90. XX wieku. Są to zarówno zdjęcia wydarzeń politycznych, sportowych czy portrety, jak i fotografie ukazujące życie codzienne. Całość uzupełnią aparaty, publikacje, stykówki i inne pamiątki bohaterek wystawy.
Autorką książki i kuratorką wystawy jest Monika Szewczyk-Wittek — absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja fotografia). Fotoedytorka i kuratorka. Autorka tekstów oraz wywiadów z fotografami i fotografkami. Specjalizuje się w opracowaniu archiwów. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała archiwizacją i digitalizacją zbiorów TR Warszawa. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Kuratorka: Monika Szewczyk-Wittek
Projekt graficzny: grafo-mania
Koordynacja projektu i produkcja wystawy: Barbara Roszuk-Galus
Współpraca merytoryczna: Julia Libera
Współpraca produkcyjna: Jerzy Tarłowski
Redakcja i korekta: Agnieszka Grzybek
Przygotowanie zdjęć do druku: Tomasz Kubaczyk, Zbyszek Kordys (PrintShop1923)

wirtualny spacer

Wernisaż

Wystawa

Opinie

Wysokie Obcasy

Kto wymazał polskie fotografki? Historię mieli opowiadać tylko mężczyźni.
Wystawa w Domu Spotkań z Historią udowadnia, że kobiety są obecne w polskiej fotografii prasowej od lat 70. Fotografowały wielką historię i zwykłe życie.

Wydawnictwo

Okładka książki towarzyszącej wystawie
Rozdział o Janinie Kowalskiej
Rozdział o Kasi Kowalskiej

Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek

Bohaterkami książki są: Anna Beata Bohdziewicz, Anna Brzezińska, Iwona Burdzanowska, Joanna Helander, Marzena Hmielewicz, Anna Michalak-Pawłowska, Anna Musiałówna, Anna Pietuszko-Wdowińska, Agnieszka Sadowska, Maja Sokołowska. Ich fascynujące historie – zawodowe biografie opowiedziane Monice Szewczyk-Wittek – odsłaniają przed nami kulisy pracy fotoreporterskiej, czasami kręte drogi do zawodu, życiowych wyborów, marzenia i pasje, tematy, które je pociągały, czasy w których im przeszło pracować i żyć.
Nieopowiedziane historie polskich fotografek to książka bogato ilustrowana zdjęciami z archiwów jej bohaterek oraz z zasobów czasopism i agencji fotograficznych. To lektura dla miłośników fotografii i fotoreportażu, dziennikarzy, studentów, historyków i badaczy. To książka dla wszystkich, którzy w historiach innych ludzi i w obrazach fotograficznych szukają opowieści o nas samych i naszych czasach.
Autorką książki jest Monika Szewczyk-Wittek, absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja fotografia). Fotoedytorka i kuratorka. Autorka tekstów oraz wywiadów z fotografami i fotografkami. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała archiwizacją i digitalizacją zbiorów TR Warszawa. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawy

Księgarnia

Katalogi, albumy, opracowania, w których pojawiają się obiekty z wystaw dostępne w naszej księgarni
zakupy online

Księgarnia XX wieku
ul. Karowa 20
00-324 Warszawa

Godziny otwarcia:
od wtorku do piątku 12:00–20:00
w sobotę i niedzielę 12:00–20:00

tel.: 22 255-05-02
e-mail: ksiegarnia@dsh.waw.pl